7 میلیارد دلار در راه است؟

روز گذشته احسان خاندوزی و علی صالح آبادی آخرین اخبار تیم دولت اقتصادی را اعلام کردند. خبر مهم این است که رئیس کل بانک مرکزی به وعده خود مبنی بر آزادسازی 7 میلیارد دلار از ایران عمل کرد. در همین راستا کارشناسان معتقدند اگرچه آزادسازی 7 میلیارد دلاری می تواند تاثیر بسزایی در اقتصاد داشته باشد، اما انتشار مکرر خبر آزادسازی منابع ارزشمند و تکذیب آن در گذشته باعث شده تا تاثیر مثبت این خبر به کاهش. روز گذشته خبری مبنی بر حل مشکل انتقال منابع بانکی منتشر شد تا احتمال آزادسازی منابع افزایش یابد.

به گزارش دنیای اقتصاد، علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته گفت: به زودی ۷ میلیارد دلار اعلام می شود. البته او فقط به خبر دادن بسنده کرد و به جزئیات و ماهیت این آزادسازی اشاره ای نکرد. پیش از این اخباری مبنی بر آزادسازی منابع اعلام شده بود که البته نتیجه عملی نداشت. همچنین بر اساس اظهارات وی، عرضه ارز در سامانه حداقل در 6 ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 80 درصد رشد داشته است. همچنین احسان خاندوزی نیز روز گذشته در نشست خبری حاضر شد و نظر خود را درباره انضباط حوزه مالی، پرداخت بدهی های دولت و مسائل مختلف بیان کرد. وی در این خصوص گفت: حدود 70 هزار میلیارد تومان از اصل بدهی اوراق دولت قبل را در 6 ماهه سال 1401 بازپرداخت کردیم.

مسیر منابع مسدود شده است

روز گذشته علی صالح آبادی درباره آزادسازی منابع ارزی در ایران صحبت کرد. وی در این خصوص گفت: توافقات خوبی با وزارت امور خارجه صورت گرفته و هماهنگی های لازم برای معرفی حساب ها انجام شده است. وی ادامه داد: پیشرفت ها نسبت به زمان های دیگر بسیار خوب بوده است و امیدوارم در روزهای آینده خبرهای خوش را به اطلاع مردم عزیز برسانیم. وی افزود: منابع خارجی جزء سرمایه های ملت ایران است و باید به نفع کشور استفاده شود. در این راستا بانک مرکزی با همکاری دستگاه دیپلماسی از ابتدای تاسیس دولت این موضوع را با جدیت پیگیری کرد که در مرحله ای خوشبختانه منجر به آزادسازی بخشی از منابع بلوکه شده در انگلیس پس از آن شد. بیش از 40 سال است که به طور رسمی در آن استفاده‌رسانی شد».

صالح آبادی ادامه داد: در رابطه با سایر منابع مسدود شده، مذاکرات فشرده و مستمری برای احقاق حقوق قانونی ملت ایران انجام شده و در هفته های اخیر پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است، البته برخی از مشاهدات بانک در این خصوص باقی مانده است که به سایر احزاب اعلام می شود، این اتفاق افتاده و نمایندگان احزاب در حال پیگیری این موضوع هستند. یکی از مهمترین مسائلی که در رابطه با منابعی که مسدود شده اند، مالکیت این منابع است. در واقع معادل واقعی این منابع توسط دولت قبل استفاده شد. صالح آبادی همچنین به موضوع اشاره کرد و گفت: منبع بلوکه شده ارز جزء منابع بانک مرکزی است و به تشخیص این بانک خواهد بود. البته بخشی از منابع صندوق توسعه نیز در همین رقم لحاظ شده است تا بانک مرکزی بتواند از این منابع در بازار استفاده کند.

اوراق و معاملات ارزشش را دارد

اوراق نیز یکی از محورهای سخنان رئیس کل بانک مرکزی در این جلسه بود. رئیس کل بانک مرکزی در این خصوص گفت: بانک مرکزی در سال جاری برنامه استفاده از ابزارهای اعتباری را دارد و تاکنون اقداماتی در این زمینه انجام شده و خوشبختانه توانسته ایم اسناد را به خوبی توسعه دهیم. وی افزود: حجم معاملات این ابزار در بازار در 3 ماه گذشته به 26 درصد رسیده است. این در حالی است که از زمان راه اندازی آن یعنی از بهمن ماه 1399 تا تیرماه سال جاری در مجموع 8/8 ساعت بوده است. در واقع، این افزایش قابل توجه 16 سنت در توزیع کاغذ است و زنجیره های مختلف با سرعت بیشتری در حال توسعه هستند.

وی همچنین به استفاده از این ابزار در بورس اشاره کرد و گفت: این ابزار در بورس نیز پذیرفته شده است به طوری که فروشنده به جای پول نقد قادر به یافتن اسناد است. این مبحث در سامانه های بورس پیاده سازی شده و به زودی مورد استفاده قرار خواهد گرفت. وی در این مورد توضیح داد: کاغذ شکلی غیر تورمی از مهمترین ابزار تامین سرمایه مالی در قالب تولید در گردش است. در عین حال یکی دیگر از ابزارها ابزار فاکتور است که همکاران بانک مرکزی نیز در حال بررسی این ابزار هستند. البته اولویت با تدوین اسناد است.»

وی همچنین در بخشی دیگر از سخنان خود درباره تامین نیازهای ارزی از طریق بازار ساماندهی ارز گفت: این بخش به صورت اسکناس است و عمدتاً پاسخگوی نیازهای خدماتی کشور است و بنابراین تا جایی که می توانیم. امکان تامین ارز از طریق بازار مورد توافق و ساماندهی است.» اگر ما آن را تامین کنیم دیگر نیازی به تامین ارز از سوی بازارهای دیگر به افراد مورد نظر نخواهد بود و این امر از طریق تعمیق این بازار امکان پذیر است. شفافیت معاملات وی درباره عرضه ارز تصریح کرد: در بازار عرضه ارز سختی نداریم. در جلساتی که با وزیر نفت داشتیم خوشبختانه مذاکره کننده آماده شد تا بدون توجه به شرایط بتوانیم نیازهای کشور خارجی را تامین کنیم. خوشبختانه همکاران ما در شبکه بانکی و همچنین نفت کیشور با وجود تحریم ها می توانند تحت هر شرایطی به فعالیت خود ادامه دهند.

افزایش 80 درصدی معاملات ارزش دارد

علی صالح آبادی همچنین به معاملات ارزی اشاره کرد و گفت: در 6 ماهه نخست سال جاری معادل 22 میلیارد و 430 میلیون دلار معامله ارزی در سامانه انجام نشده است؛ در حالی که در 6 ماهه نخست سال جاری هیچ معامله ارزی در سامانه انجام نشده است. در حالی که این موجودی در مدت مشابه سال گذشته معادل 12 میلیارد و 362 میلیون دلار بوده است، این رقم حاکی از آن است که 80 درصد معاملات در سال جاری در حال انجام است. وی ادامه داد: همچنین طی 6 ماهه امسال حجم معاملات در بازار ارز به صورت اسکناس و برای رفع نیاز خدمات 600 میلیون دلار بوده است. وی یادآور شد: خوشبختانه عرضه های خوبی در بازار داریم و حضور ویژه ای در بازار و با همکاری صادرکنندگان داریم.

انتقال اسناد دولتی

احسان خاندوزی نیز روز گذشته در نشست خبری درباره پرداخت بدهی های دولت گفت: با دقتی که در حوزه انضباط مالی انجام شده است، بنابراین وضعیت کاملا تحت مدیریت دولت است و حدود 70 هزار میلیارد تومان بازپرداخت بدهی ها انجام شده است. اصل بدهی دولت قبل در 6 ماهه سال 1401 به این نتیجه رسیدیم که با بهره، این عدد افزایش می یابد. اما این طور است. وی افزود: انتشار اوراق نیز نسبت به سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است و در حالی که در 6 ماهه اول سال گذشته 138 هزار میلیارد تومان داشتیم، در 6 ماهه امسال در مجموع 63 هزار میلیارد تومان داشتیم. ” خاندوزی ادامه داد: طی نیمه اول امسال میزان حقوق به کمتر از 10 هزار میلیارد تومان کاهش یافت؛ در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این سطح به بیش از 50 هزار میلیارد تومان رسیده بود.

بهبود تولید تورم

وزیر اقتصاد روز گذشته همچنین به بهبود تورم ماهانه اشاره کرد و گفت: در بهار امسال تورم به 49 درصد رسید؛ اما در سال جاری نرخ تورم به 49 درصد رسید. در حالی که این شاخص در بهار سال گذشته 73 درصد بود. البته این شاخص هنوز راضی کننده نیست و دولت برنامه جدی برای کاهش این شاخص دارد. وی درباره بودجه سال جاری و موضوع کسری بودجه گفت: دولتی که دارایی های گرانی دارد نباید کسری بودجه داشته باشد و مقاومت برخی نهادها در برابر ادامه روند کسری بودجه موثر بوده است و دولت دیگر از آن راضی نیست.” وی درباره درآمدهای محقق شده نیز گفت: 75 درصد از میزان تعهد درآمدی بر اساس قانون بودجه محقق شد و دولت به دنبال کاهش کسری بودجه است که جبران آن و عدم استقراض است. اما برای مدیریت بودجه؛ از حقوق کمتر از 10 هزار میلیارد تومان استفاده کرد.

چقدر پول بدون ضمانت داده می شود؟

وزیر اقتصاد همچنین به اعطای وام های کوچک اشاره کرد. وی در این خصوص گفت: تا اواسط شهریورماه در مجموع 793 هزار فقره وام تا سقف 100 میلیون تومان به افراد واجد شرایط پرداخت شده است و هنوز بسیاری از متقاضیان متوجه نشده اند که از دولت خواسته ایم. بانک ها برای تسریع در پرداخت». وی با اشاره به بانک های سپه، بهزیستی و مهر ایران به عنوان سه بانک اولی که بدون وثیقه تامین مالی خرد ارائه می کنند، گفت: بدهیم. بنابراین برای این تصویب 35 هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد. خاندوزی درباره زیان انباشته بانک ملی نیز گفت: بانک ملی در سال 1399 حدود 7/6 هزار میلیارد تومان زیان داشت که در سال 1400 به 2400 میلیارد تومان کاهش یافت. وی در این زمینه افزود: علیرغم زیان های منفی بانک ملی، فعالیت بانک بهبود یافته است و به سرعت بانک های دولتی صعب العبوری را که در شرایط بد تصاحب کرده ایم، اصلاح خواهیم کرد.


راه حل مشکل این است که دلار بلوکه شده است

با ادامه مذاکرات ایران و آمریکا، بانک مرکزی یکی از کشورهای منطقه پذیرفته است که بانک مسئول سپرده گذاری وجوه آزاد شده از سوی ایران در کره جنوبی باشد و در بین کشورهای منطقه توافق شد که ایران باید این بانک را به عهده بگیرد. به عنوان بانکی برای سپرده گذاری وجوه آزاد شده در کره جنوبی عمل کند. بر اساس گزارش رسانه های نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، مذاکرات مربوط به مبادله زندانیان و آزادسازی منابع ارزی ایران در کشورهای خارجی از ماه ها قبل به پایان رسیده است. اما طرف آمریکایی پس از چند بار تلاش اخیرا برای اجرای توافقات قبلی اعلام آمادگی کرده است. تنها مانع در این زمینه پذیرش حساب و بانک از سوی طرفین بود و خبر این بود که این بانک نیز در یکی از کشورهای منطقه تاسیس شده و مورد توافق طرفین قرار گرفته است. با آزادسازی منابع ارزی ایران در کره جنوبی، در ایران با چهار زندانی در آمریکا توافق شد. اما آزادی «باقر نمازی» که به دلایل بشردوستانه انجام شد، ربطی به قرارداد فوق ندارد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم