کیف می تواند “خرسون را قبل از زمستان تصرف کند”

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

نیروهای اوکراینی در حال حاضر در حال انجام یک ضد حمله در منطقه خرسون جنوبی هستند. هیچ ارزیابی روی زمینی از جنگ وجود ندارد زیرا خبرنگاران از حضور در خط مقدم منع شده‌اند. اما ژنرال دومینیک ترینکواند، رئیس پیشین مأموریت نظامی فرانسه در سازمان ملل، می‌گوید که با جلوگیری از تحولات پیش‌بینی‌نشده جبهه‌نبرد، اوکراینی‌ها می‌توانند تا اکتبر در موقعیتی قرار بگیرند که تمام کرانه راست رودخانه دنیپر، از جمله شهر خرسون را تصرف کنند.

حمله متقابل اوکراین در منطقه جنوبی خرسون که هفته گذشته آغاز شد، بلندپروازانه ترین حمله نظامی کیف از زمان اخراج نیروهای روسی از پایتخت در اوایل سال جاری است.

این همچنین یک عملیات بسیار حساس است و مقامات نظامی اوکراین خبرنگاران را به دلایل استراتژیک از حضور در خط مقدم منع می کنند.

فرماندهی ارتش جنوب اوکراین گفته است که تعداد نامشخصی از شهرها در این منطقه بازپس گرفته شده است. در حالی که نمی توان این ادعاها را به طور مستقل تأیید کرد، اما دولت منصوب شده از سوی مسکو در منطقه اشغالی خرسون گفته است که آنها به دلیل وضعیت امنیتی همه پرسی برنامه ریزی شده برای پیوستن به روسیه را “موقع” می کنند.

آیا این را باید نقطه عطفی در درگیری که وارد هفتمین ماه خود شده است تلقی کرد؟ ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور این کشور در سخنرانی روز یکشنبه خود گفت که نیروهای اوکراینی در جنوب و شرق اوکراین در حال پیشروی هستند. آیا اوکراینی ها ابزاری برای ادامه این حمله و وارد کردن خسارات به ارتش روسیه دارند؟ FRANCE 24 با ژنرال Dominique Trinquand، متخصص دفاعی و رئیس سابق مأموریت نظامی فرانسه در سازمان ملل صحبت می کند.

فرانس 24: از ضدحمله مرموز کیف در روزهای اخیر چه می دانیم؟

ژنرال دومینیک ترینکواند: اوکراینی ها تمام اطلاعات را خاموش کرده اند. خبرنگاران ممنوع بنابراین بسیار دشوار است که بدانیم نیروها تا چه حد پیشرفت کرده اند. با این حال، ما می دانیم که حملات تقریباً در کل خط مقدم جنوب در حال انجام است. اعتقاد بر این است که اوکراینی ها برای ایجاد شکاف و سپس ارسال نیروهای کمکی، دفاع روسیه را آزمایش می کنند. در حال حاضر، محور تلاش روسیه در [eastern region of] دونباس محور تلاش اوکراین در [southern] منطقه خرسون

آنچه همچنین می توان گفت این است که اوکراینی ها به طور روشمند این حمله را آماده کرده اند و تمرکز خود را روی جمع آوری وسایل خود برای موفقیت گذاشته اند. آنها با ایجاد اختلال در تدارکات روسیه با استفاده از توپخانه دوربرد، ضربه زدن به انبارهای تسلیحات، مراکز ارتباطی، پست های فرماندهی و پل های روی رودخانه دنیپر شروع کردند. به این می گویند «شکل دادن به میدان نبرد». در آن زمان نیروهای روسی برای تامین تجهیزات با مشکل مواجه شدند [to the frontlines].

گزارش‌هایی از انفجارها، اقدامات خرابکارانه در عمق مناطق تحت کنترل روسیه در اوکراین در هفته‌های اخیر گزارش شده است. آیا اینها بخشی از استراتژی «شکل دادن به میدان جنگ» هستند؟

البته. اقدامات عمیق به این هدف کمک می کند. خواه توسط نیروهای نفوذی، نیروهای ویژه، توپخانه سنگین یا حتی نیروی هوایی که هفته گذشته با قدرت مداخله کردند، آنها بخشی از استراتژی هستند. این همچنین به این معنی است که تسلیحات سنگین اوکراینی که درخواست کرده است به خط مقدم رسیده است و آنها موثر هستند. آیا به اندازه کافی وجود دارد؟ این یک سوال دیگر است.

آیا می توانیم بگوییم که این تهاجم کارساز است و در تحت فشار قرار دادن روس ها موفق است؟

اولین نشانه موفقیت ما یک سخنرانی است [on Sunday] توسط رئیس جمهور زلنسکی، که نشان داد حمله به خوبی در حال پیشرفت است. می توانیم فرض کنیم که اگر او با وجود خاموشی اخبار شروع به صحبت در مورد آن کند، درست است. سرنخ دوم واکنش روسیه به لغو همه پرسی الحاق است. سپس نیروهای تقویتی روسیه نیز از دونباس و کریمه به جنوب فرستاده شده اند.

به نظر می رسد روس ها از روش های مورد استفاده شگفت زده شده اند. تخریب انبارهای مهمات و مراکز لجستیکی، به ویژه خطوط راه آهن، آنها را به میزان قابل توجهی بی ثبات کرده است. امروز اگر نیروهای مستقر در غرب رودخانه دنیپر دیگر گلوله دریافت نکنند، دیگر قادر به دفاع از خود نخواهند بود. اگر دیگر غذا دریافت نکنند، برای برخی واحدها چشمگیر خواهد بود.

برخی از افسران اوکراینی می گویند که بسیاری از سربازان روسی ترجیح می دهند بدون جنگ فرار کنند تا اینکه با سربازان خود پیشروی کنند. آیا این به نظر شما قابل اعتماد است؟

به نظر معتبر می رسد و با تعدادی از گزارش ها مطابقت دارد. همچنین توضیح می دهد که چرا رئیس جمهور پوتین اخیراً از جدایی طلبان در دونباس درخواست کرده است. به نظر می رسد اعتماد به این یگان های روسی که اکثر آنها چهار یا پنج ماه در نبرد بوده اند، تعویض نشده اند و احتمالاً وضعیت بدی دارند، از بین رفته است. روس ها در حال حاضر یک مشکل بزرگ منابع انسانی دارند. آنها سعی می کنند افراد زیادی را جذب کنند، اما رئیس جمهور پوتین که نمی خواهد اعلان جنگ کند، نمی تواند یک فراخوان بسیج صادر کند. او می خواهد این تصور را ادامه دهد که همه چیز به طور عادی پیش می رود.

با این شرایط ارتش اوکراین تا کجا می تواند پیش برود؟ آیا امکان دارد شهر خرسون را پس بگیرد؟

من فکر می کنم که قبل از زمستان، اوکراینی ها می توانند کل ساحل سمت راست دنیپر، از جمله شهر خرسون را تصرف کنند. لازم به یادآوری است که این شهر در اوایل ماه مارس بسیار سریع غافلگیر شد، اما جمعیت به هیچ وجه طرفدار اشغال روسیه نیست.

اگر اوکراین در این هدف موفق شود، این یک کودتای بزرگ خواهد بود، زیرا روسیه برای اولین بار از آغاز درگیری ها عقب نشینی می کرد. همچنین ممکن است تعدادی روس اسیر شوند که برای رئیس جمهور پوتین بسیار زیانبار خواهد بود.

این مقاله از اصل به زبان فرانسه ترجمه شده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم