چگونه پلیس از وب سایت های DNA و شجره نامه برای شناسایی قاتلان استفاده می کند؟

فرارو- مورخ آمریکایی «ملوین کرانزبرگ» در گذشته نوشت: «تکنولوژی خوب و بد نیست. اما خنثی نیست». پیش بینی همه روش های استفاده از فناوری و تأثیرات متفاوتی که این استفاده خواهد داشت برای ما دشوار است. پیشرفت هر فناوری دو طرف دارد. آخرین پیشرفت در سرفصل ها، آنالیز ژنتیک قانونی (IGG) نام دارد و تجزیه و تحلیل DNA را با روش های پزشکی قانونی سنتی برای حل جرایم ترکیب می کند.

به روگل فرارو به نیکل از دیلی کھراف، این تکنیک برای اولین بار چهار سال پیش مورد توجه عموم قرار گرفت، زمانی که به شناسایی قاتل “جوزف دی آنجلو” کمک کرد، فردی که بین سال‌های 1974 تا 1986 13 قتل و 51 تجاوز در کالیفرنیا انجام داد. امکان بازداشت “دی آنجلو” تنها پس از شناسایی جزئیات بستگان در GEDmatch، یک وب سایت آنلاین DNA و شجره نامه، فراهم شد. یک سال پس از دستگیری وی، در سال 2019، تنها 28 مورد در سراسر جهان با استفاده از آزمایش ژنتیک شناسایی شد. این تعداد در حال حاضر بیش از 200 مورد است و در حال افزایش است.

ظاهراً تبارشناسی برای تحقیقات ژنتیکی چیز خوبی است. موارد جنایات ارتکاب یافته در ایالات متحده آمریکا در سال جاری با ترکیبی از آزمایش DNA و تجزیه و تحلیل ژنتیکی و مواردی از جمله قتل نانسی بانالک (با چاقو در کالیفرنیا در سال 1970)، آنا کین (ناپدید شده در پنسیلوانیا در سال 1988) حل شده است. و آنها عبارتند از Stacey Lynn Chahorsky (پنهان شده در جورجیا). اما در هر سه مورد قاتل از زمان وقوع قتل فوت کرده است و امکان اجرای دادگاه وجود ندارد.

دغدغه های اخلاقی

با این حال، نگرانی‌های اخلاقی جدی‌تری وجود دارد که می‌توان آن‌ها را در مواردی که تا حدی با استفاده از تحقیقات تبارشناسی ژنتیکی برطرف شده‌اند، عمیق‌تر برطرف کرد. بخش شجره نامه متنوع و پرمشغله است و از شرکت هایی می توان به Ancestry، 23andMe، FTDNA، MyHeritage و Living DNA اشاره کرد.

تخمین زده می شود که بیش از 100 میلیون نفر در این پایگاه های داده وجود دارند. رشد سرگیجه‌آور از دو جنبه صورت گرفته است: از یک سو، پایگاه‌های اطلاعاتی DNA و از سوی دیگر، در دسترس بودن سوابق نسب‌شناسی. سوابق مربوط به قرن ها از سراسر جهان به صورت دیجیتالی و آنلاین فهرست بندی می شوند. تولد، ازدواج، مرگ، ثبت سرشماری، ثبت نام در انتخابات، مقالات روزنامه ها و سایر سوابق تاریخی همه با چند کلیک فاصله دارند. موضوعی که زمانی فرآیند پر زحمتی داشت، از جمله سفرهای طولانی و آرشیوهای گسترده، اکنون به آسانی یک فروشگاه اینترنتی سوپرمارکت است و با اقلام کمتر قابل تعویض اجرا می شود.

بیشتر داده‌های تقریباً مشابه DNA بارگذاری شده در چنین وب‌سایت‌هایی به‌طور داوطلبانه توسط افرادی انجام می‌شود که به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد تاریخچه خانوادگی خود و یافتن شجره نامه و شجره نامه خود هستند، اما آیا مطمئن هستند که آیا آنها به طور بالقوه در معرون که کیز می‌دهند یا هستند. کیر موضوع دیگری است. راه‌هایی وجود دارد که بسیاری از ما داوطلبانه داده‌های خود را در دسترس رسانه‌های اجتماعی و سایت‌های خرید قرار می‌دهیم، اما کنترل کمی روی روش‌هایی که ممکن است در نهایت از آن داده‌ها استفاده شود، نداریم.

در مورد تحقیقات تبارشناسی، این تکنیک با حضور یک فیل در اتاق زیر شیروانی (یک مشکل یا خطر آشکار است که هیچ کس نمی‌خواهد در مورد آن صحبت کند یا با آن کار کند) مثال زدنی است.

سایت های سیاسی با یکدیگر بسیار متفاوت هستند. برخی از سایت ها با مجریان قانون کار می کنند و برخی دیگر همکاری نمی کنند مگر اینکه با دستور دادگاه یا موارد مشابه مجبور به این کار شوند. بسیاری از این سایت ها در چند سال گذشته بیش از یک بار شرایط و ضوابط خود را تغییر داده اند. استانداردها و روش‌شناسی نیز متفاوت است: شرکت‌ها از روش‌های متفاوتی برای یافتن موارد مشابه استفاده می‌کنند و آستانه‌های متفاوتی را برای مواردی که مطابقت تلقی می‌شود، تعیین می‌کنند. در نتیجه، پیش بینی های رابطه می تواند از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت باشد.

چگونه پلیس از وب سایت های DNA و شجره نامه برای دستگیری قاتلان استفاده می کند؟  / دوراهی عالیک بری پلیس اهرای از سایت DNA انگلیسی شجره نامه////ترجمه اقای ایتضاد

تاثیر جهانی

همچنین، شکافی بین ماهیت جهانی پایگاه های اطلاعاتی و محدودیت های اجرای قانون ملی وجود دارد. یک فرد ممکن است آزمایش DNA را در یک نوجوان آپلود کند و متوجه شود که یکی از بستگان دور او به همان اندازه در یک نوجوان درگیر تحقیقات است که ممکن است استانداردهای متفاوتی از نظر حقوق بشر و مجازات از جمله مجازات اعدام داشته باشد. در نتیجه، هر فردی که آزمایش را انجام می دهد، نه تنها از طرف خودش، بلکه از طرف تمام بستگان ژنتیکی خود تصمیم می گیرد.

ایمی مک‌گوایر، مدیر مرکز اخلاق پزشکی و سیاست سلامت در کالج پزشکی بیلور، تگزاس، می‌گوید: «افرادی که از پایگاه‌های داده ژنتیکی برای اهداف خود استفاده می‌کنند، هرگز پیش‌بینی نمی‌کردند که این نوع دسترسی به اطلاعات ژنتیکی برای شناسایی افرادی که مربوط به آنها هستند.

وی می گوید: بین حمایت و حمایت از مصرف کننده و احترام به خواسته های او و شناخت و درک این موضوع که همکاری با نیروی انتظامی یک مزیت جمعی است تنش واقعی وجود دارد.

در نظرسنجی های انجام شده در آمریکا، شهروندان استفاده گسترده از داده های DNA در پایگاه های اطلاعاتی را برای حل جرایم خشن تایید کردند، اما استفاده از این داده ها را برای جرایم غیرخشونت آمیز در سطح بسیار پایین قابل قبول و قابل قبول دانستند.

اسکاتلند یارد (مرکز میدان لندن) ماه گذشته اعلام کرد که در حال برنامه ریزی برای اجرای یک تحقیق ژنتیکی تجربی در بریتانیا است، اگرچه جزئیات این روش هنوز به طور کامل فاش نشده است. پروفسور «دبی کنت» و متخصص DNA در دانشگاه کالج لندن متقاعد نشده است که بریتانیا نیاز به استفاده از این تکنیک دارد.

وی همچنین به تفاوت های اصلی ایالات متحده و بریتانیا به ویژه «مشکلات نظام عدالت کیفری» اشاره می کند. وی خاطرنشان می کند که ایالات متحده تعداد زیادی پرونده مربوط به موارد تجاوز جنسی دارد که آزمایش نشده اند و ده ها هزار زندانی دارد که داده های آنها به CODIS اضافه نشده است.

وی می افزاید: همچنین آمریکایی ها از تکنیک جستجوی خانواده که بریتانیا پیشگام بود، که شامل جستجوی موارد مشابه با مجرم در پایگاه داده DNA جنایی می شود، به خوبی استفاده نمی کنند. “تنها چند ایالت ایالات متحده از جستجوی خانواده در پایگاه داده DNA ایالتی خود استفاده می کنند و این در پایگاه داده DNA فدرال مجاز نیست.”

وی معتقد است: درصد قابل توجهی از پرونده‌ها در آمریکا بدون توسل به تحقیقات تبارشناسی در سال‌های گذشته قابل حل بود، البته به شرطی که با همه مشکلات سیستمی مواجه بودند و از جستجوی خانوادگی استفاده می‌کردند.

پایگاه داده DNA بریتانیا بسیار کارآمد است و اکثر جرایم جدی با استفاده از روش های موجود حل خواهند شد. نرخ بازدید (درصد نمایه هایی که هنگام آپلود مطابقت دارند) در پایگاه داده بریتانیا 66٪ است، اما این میزان در پایگاه داده DNA فدرال ایالات متحده (CODIS) 35٪ است. البته این بدان معنا نیست که تبارشناسی نقشی در تحقیقات ژنتیکی در بریتانیا ندارد، اما تعداد مواردی که امکان استفاده از آن وجود دارد احتمالاً کمتر است، شاید چند صد مورد در مقایسه با ده هزار مورد در ایالات متحده. ایالت ها.

گروه اخلاق بیومتریک و پزشکی قانونی (BFEG)، یک نهاد عمومی که توسط وزارت امور جوانان بریتانیا حمایت می شود، موافق است. این گروه خاطرنشان می کند: در صورت استفاده از رویکرد تبارشناسی، برخی از بستگان احتمالی در بریتانیا مستقر نخواهند شد و این امر می تواند به میزان قابل توجهی بر جستجو و هزینه شجره نامه بیفزاید.

این رویکرد فقط در صورتی باید مورد استفاده قرار گیرد که بتوان نشان داد که از شواهد مشخص می شود که روش های ایجاد شده دیگر برای اهداف اجرای قانون کافی یا مؤثر نیستند. در غیر این صورت، استفاده از چنین فرآیندهای ابتکاری، آزمون های مربوط به ضرورت و تناسب را برآورده نخواهد کرد.

چگونه پلیس از وب سایت های DNA و شجره نامه برای دستگیری قاتلان استفاده می کند؟  / دوراهی عالیک بری پلیس اهرای از سایت DNA انگلیسی شجره نامه////ترجمه اقای ایتضاد

تصمیمات پیچیده

بنابراین کسانی که می خواهند آزمایش DNA را در این وب سایت ها آپلود کنند چه باید بکنند؟ ابتدا بررسی کنید که آیا می توانید نوع استفاده از داده های خود را از طریق شرکت انتخاب کنید و آیا گزینه انصراف وجود دارد یا خیر. نیاز فوری به دانشمندان پزشکی قانونی، متخصصان اخلاق زیستی، آژانس های مجری قانون، متخصصان ژنتیک و سایر ذینفعان وجود دارد تا با هم همکاری کنند تا دستورالعمل ها و سیاست های بین المللی را ایجاد کنند تا اطمینان حاصل شود که تکنیک ها به طور مسئولانه و مؤثر مورد استفاده قرار می گیرند. پرداختن به این موضوع در سطح پلیس همچنین به بحث های اخلاقی در مورد منافع عمومی، خیر عمومی، قدرت دولت و مکانیسم های نظارتی وارد می کند.

از جمله موارد مربوط به استفاده از تحقیقات تبارشناسی ژنتیکی، می توان به پرونده شناسایی و محاکمه زنانی در آمریکا اشاره کرد که چند دهه پیش نوزادان خود را رها کرده و متهم به قتل و در زندان هستند، در حالی که در انگلیس در چنین مواردی موارد همدردی با زنان ابراز می شود. لغو حکم تاریخی سقط جنین توسط دادگاه عالی ایالات متحده در ماه های اخیر، امکان استفاده از تحقیقات تبارشناسی ژنتیکی را برای شناسایی و محاکمه زنانی که سقط جنین انجام می دهند، افزایش می دهد.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم