چالش‌ها برای روسیه و چین دوستی بدون محدودیت را آزمایش می‌کنند

پکن – نشست این هفته بین ولادیمیر وی. پوتین، رئیس جمهور روسیه و شی جین پینگ از چین، نمایش قدرت توسط دو رهبر مستبد است که علیه آنچه که آنها هژمونی آمریکا می دانند متحد شده اند. این همچنین یک لحظه ضعف متقابل است زیرا روسیه در اوکراین متحمل ضرر می شود و چین در حال تحمل کندی اقتصادی است.

آنها به جلسه ای می آیند که انتظار می رود اواخر این هفته در ازبکستان برگزار شود، با برنامه های خود و چالش های خاص خود که رابطه مهمی را آزمایش خواهد کرد که هر دو آنها را دوستی بدون محدودیت توصیف کرده اند.

مسکو به پکن نیاز دارد. حملات اخیر روسیه در میدان‌های نبرد اوکراین، همراه با آسیب گسترده تحریم‌های غرب، حمایت چین را بیش از پیش مهم کرده است. چین به عنوان خریدار عمده کالاهای روسیه ظاهر شده است، خریدهایی که به پر کردن خزانه مسکو کمک کرده است.

با این حال، پکن همچنان محتاط است. این کشور می‌خواهد در رقابت شدیدتر با ایالات متحده قدرت نشان دهد و نمی‌تواند برای شریک اصلی خود در یک اتحاد اقتدارگرا با شکستی تحقیرآمیز روبرو شود. اما ارائه کمک های اساسی و بیشتر به روسیه، چه از نظر اقتصادی و چه از لحاظ نظامی، خطرات ناشی از تحریم های غرب را تهدید می کند و اقتصاد چین را به خطر می اندازد.

رانا میتر، استاد تاریخ و سیاست در دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «چین شی در ارتباط با روسیه طناب‌زنی بسیار خوبی انجام داده است». او می‌خواهد به طور کلی از روسیه حمایت کند، اما حمایت فعال از تهاجم را از نظر سیاسی بسیار شرم‌آور می‌بیند و از مسکو می‌خواهد که مسائل را به طریقی حل کند.»

تصویر برای آقای مهم است. شی در حالی که آماده می شود برای سومین دوره در کنگره مهم حزب کمونیست در پکن در ماه آینده به دست آورد. سفر او در این هفته، که طی آن در یک اجلاس منطقه ای در ازبکستان شرکت خواهد کرد و از قزاقستان بازدید خواهد کرد، برای اولین بار است. شی از ابتدای همه گیری به خارج از کشور سفر کرده است و نشان می دهد که چقدر برای این رابطه ارزش قائل است. دیدار با آقای پوتین به رهبر چین این فرصت را می دهد تا شبیه یک دولتمرد جهانی شود و برای تماشاگران خانگی خوب بازی کند.

روسیه همچنین حمایت های بسیار مورد نیاز را برای دستور کار چین فراهم می کند. هنگامی که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ماه گذشته به دلیل مخالفت با ادعاهای چین در مورد دموکراسی خودمختار از تایوان بازدید کرد، کرملین به سرعت از موضع پکن حمایت کرد و این سفر را “تحریک آمیز” توصیف کرد و متعهد به “همبستگی مطلق با چین” شد.

اما چین خود را به جنگی گره زده است که تاکنون برای روسیه نتیجه معکوس داشته است. هرگونه تضعیف جدی آقای. تسلط پوتین در روسیه می تواند به موقعیت پکن در زمانی که رهبری با پیامدهای سیاسی و اقتصادی ناشی از سیاست های سختگیرانه خود در زمینه کووید برخورد می کند، آسیب برساند.

سوالی که چین با آن مواجه است این است که آیا روسیه باید به تنهایی از پس مشکلات بربیاید یا نه. هر دوی این استراتژی ها دارای خطراتی هستند و اکثر کارشناسان انتظار دارند که چین راه میانی را برای ادامه حمایت اقتصادی بدون دور زدن آشکار تحریم ها یا ارائه کمک نظامی آشکار انتخاب کند.

چین که از توصیف حمله روسیه به اوکراین به عنوان یک جنگ اجتناب کرده است، به نظر می رسد که در حال تعدیل شرط های خود است. وقتی آقای لی ژانشو، دومین معاون عالی رتبه شی، با آقای شی دیدار کرد. پوتین هفته گذشته در روسیه، رسانه های دولتی چین بر تحسین مشترک دو کشور تأکید کردند، اما از حمایت آشکار از اقدامات روسیه در اوکراین دوری کردند.

خبرگزاری رسمی چین، شین هوا، گفت: لی به آقای پوتین گفت: اعتماد متقابل سیاسی، هماهنگی راهبردی و همکاری عملگرایانه بین دو کشور به سطح بی سابقه ای رسیده است.

شین‌هوا هیچ اشاره‌ای به اوکراین نکرد، حتی در حالی که رسانه‌های دولتی روسیه مدعی شدند پکن از این حمله حمایت می‌کند و او را به تصویر می‌کشد. لی گفت که چین “روسیه را درک می کند و از آن حمایت می کند” به ویژه “در مورد وضعیت اوکراین”.

شی یین‌هونگ، استاد روابط بین‌الملل در دانشگاه رنمین در پکن، گفت: چین از دخالت نظامی در هر درجه‌ای در جنگ روسیه اجتناب می‌کند و به این کار ادامه خواهد داد، به‌ویژه زمانی که روس‌ها در شرایط شکست شدید در این زمینه قرار گرفته‌اند. حمایت یا همدردی دیپلماتیک و سیاسی چین واقعاً به آنها کمکی نخواهد کرد، اگرچه خریدهای چشمگیر انرژی آنها از آوریل تا حدودی به غیر نظامی کمک می کند.»

آقای. پوتین که جنگ خود را بخشی از نبرد علیه قدرت‌های شرور غربی که موجودیت روسیه را تهدید می‌کنند توصیف می‌کند، به نظر می‌رسد که میانه چین را آزاردهنده می‌بیند. او هفته گذشته در تشریح مذاکرات طولانی‌مدت برای خط لوله جدیدی که می‌تواند به روسیه اجازه دهد گاز طبیعی سیبری بیشتری را به جای اروپا به چین صادر کند، به همان اندازه پیشنهاد کرد – موضوعی که برای مسکو اهمیت حیاتی دارد زیرا اروپا برای کاهش واردات انرژی از روسیه عجله دارد.

آقای او گفت: «دوستان چینی ما معامله‌گران سرسختی هستند. پوتین در کنفرانسی در شهر بندری ولادی وستوک روسیه با تمرکز بر افزایش روابط اقتصادی با آسیا گفت. طبیعتاً آنها در هر معامله ای از منافع ملی خود تبعیت می کنند که این تنها راه است.

آقای. پوتین در دیدار با آقای پوتین شرکت خواهد کرد. شی به چین به‌عنوان راه نجات در سخت‌ترین لحظه روسیه از زمان آغاز تهاجم در فوریه نگاه می‌کند. نیروهای روسی اخیراً بیش از هزار مایل مربع از قلمرو اوکراین را از دست داده اند و باعث ایجاد چالش های سیاسی جدید برای آقای وی شده است. پوتین – حتی از طرف برخی از حامیان دیرینه‌اش، که اکنون از تلاش‌های جنگی بی‌سابقه روسیه ناامید شده‌اند.

در جلسه این هفته آقای پوتین امیدوار است که قرارداد خط لوله گاز طبیعی را ببندد. روسیه همچنین برای پرداخت هزینه این کالاها به صادرات فناوری پیشرفته چین و ارز چینی نیاز دارد، زیرا دسترسی روسیه به دلار به شدت محدود شده است.

الکساندر گابویف، یکی از اعضای ارشد بنیاد کارنگی برای صلح بین‌المللی می‌گوید: «چین اهرم‌های بیشتری نسبت به روسیه دارد.

از آنجایی که کشورهای غربی از مسکو دوری می‌کنند، این گسترش روابط با چین است که آقای آقای. پوتین بیشتر به عنوان مدرکی اشاره می کند که روسیه را نمی توان منزوی کرد. این رابطه ای است که آقای. پوتین تلاش زیادی انجام داده است، تلاشی که پس از فروپاشی روابط با غرب پس از الحاق شبه جزیره کریمه اوکراین به روسیه در سال 2014 شتاب گرفت.

افتخار ملاقات با آقای مطمئناً شخص شی توسط رسانه های دولتی روسیه به عنوان مدرکی از آقای شی مورد تمجید قرار خواهد گرفت. تداوم زیرکی پوتین در صحنه جهانی. او گفت: «روابط ما به ارتفاعات بی‌سابقه‌ای رسیده است. پوتین در کنفرانس ولادی وستوک گفت:

رابطه صد ساله بین دو ملت غرق در ایدئولوژی و تاریخ است. مسکو برای تأسیس حزب کمونیست چین، بقای اولیه و پیروزی نهایی در سال 1949 در جنگ داخلی چین بسیار مهم بود. روابط نسبتاً نزدیک ادامه یافته است، اگرچه با شکافی در دهه 1960 به قدری جدی قطع شد که دو کشور درگیری های مرزی با هم داشتند.

آقای. شی خود رابطه دیرینه ای با روسیه و آقای شی دارد. پوتین که 38 بار با او ملاقات کرده است. جوزف توریگیان، نویسنده بیوگرافی آتی درباره این بزرگتر، گفت که پدر رهبر چین، شی ژونگ شون، یکی از چهره های برجسته حزب در دهه 1950، بر کارشناسان شوروی که پس از جنگ داخلی برای کمک به ساخت صنایع سنگین کشور به چین آمده بودند، نظارت داشت. شی

آقای. پدر شی با تحسین از مسکو دیدن کرد. او یادبودهایی را از روسیه آورد. توریگیان گفت: “که شی جین پینگ بعداً به یاد آورد.”

یک هفته پس از اینکه در مارس 2013 رئیس جمهور چین شد، آقای. شی روسیه را برای اولین سفر خارجی خود انتخاب کرد و در یک سخنرانی در آنجا اشاره کرد که این دو کشور با هم علیه غرب همکاری خواهند کرد.

در حال حاضر چین و روسیه هر دو در دوره های مهم احیای ملی هستند و روابط دوجانبه وارد مرحله جدیدی شده است. شی گفت.

چین اکنون با توجه به توان اقتصادی و نظامی خود دست برتر را در این رابطه دارد. اقتصاد چین 10 برابر اقتصاد روسیه در سال گذشته، قبل از جنگ در اوکراین بود. از ماه می تا جولای، چین مقادیر بی سابقه نفت روسیه را با تخفیف شدید خریداری کرد و گاز طبیعی و زغال سنگ روسیه بیشتری وارد کرد.

گازپروم، غول گاز روسیه، هفته گذشته اعلام کرد که پرداخت های چین برای گاز از یک خط لوله دیگر به دلار یا یورو نیست، بلکه به روبل روسیه و رنمینبی چین پرداخت می شود. چنین معاملاتی دور زدن بانک های غربی و خرید کالاهای چینی مشابه محصولات غربی با فناوری پیشرفته را برای روسیه آسان تر می کند.

در حالی که چین بسیاری از خودروها و سایر محصولاتی را که از فناوری غربی استفاده نمی‌کنند به روسیه فروخته است، به نظر می‌رسد که از فعالیت پرخطر فروش مجدد فناوری پیشرفته غربی اجتناب کرده است. به نظر می رسد چین تا کنون در سال جاری از ارسال تسلیحات به روسیه خودداری کرده و مسکو را مجبور کرده است که از ایران و کره شمالی تجهیزات نظامی بخواهد.

ارتش چین سابقه طولانی در آموزش با همتایان روسی خود دارد. هفته گذشته چین بیش از 2000 سرباز ارتش آزادیبخش خلق، 21 هواپیمای جنگی و سه کشتی جنگی را برای شرکت در تمرینات نظامی مشترک در شرق روسیه اعزام کرد.

این اولین بار بود که چین نیروهای هوایی، زمینی و دریایی را برای شرکت در رزمایش بزرگ نظامی اعزام کرد. پوتین شخصاً نظارت می کرد.

غرفه آقای بعید است که شی کشورش را بیشتر از ماه فوریه که دوستی بی حد و حصر را اعلام کرد، به روسیه پیوند دهد.

لی مینگ جیانگ، متخصص روابط بین‌الملل چین در دانشگاه ملی سنگاپور، گفت: «من واقعاً انتظار ندارم که شی جین‌پینگ اظهارات جدیدی از سوی شی جین‌پینگ که به‌عنوان حمایت استراتژیک‌تر از روسیه تلقی شود، بیان شود. من انتظار دارم چین از آنچه گفته شد عقب نشینی کند.»


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم