پنجره ای که تنها بدون یک وات انرژی اتاق زیر شیروانی را خنک می کند!

فرارو- با ادامه افزایش دمای جهانی، تقاضا برای کولرهای گازی و تهویه مطبوع گران قیمت افزایش یافته است. دانشمندان دانشگاه کیونگ هی در سئول اخیراً توانسته‌اند نوعی پوشش پنجره طراحی کنند که با استفاده از یادگیری ماشینی مانع از نور UV و مادون قرمز می‌شود.

बह रोगल फरारो बह निकल अग रहनामातो، این پوشش می تواند مصرف انرژی دستگاه های خنک کننده را در مناطق گرم و خشک تا 31 درصد کاهش دهد. محققان می گویند این پوشش می تواند دمای داخل ساختمان ها را بدون تنها یک وات انرژی کاهش دهد.

گزارش ها نشان می دهد که تهویه مطبوع در حال حاضر حدود 15 درصد از برق ساختمان ها را در سراسر جهان مصرف می کند. پرتوهای مادون قرمز و مادون قرمز می توانند به راحتی از پنجره های شیشه ای کوچک عبور کرده و وارد اتاق شوند و باعث افزایش دما شوند. بنابراین دانشمندان به فکر ایجاد پوششی برای بازتاب این پرتوها و مسدود کردن آنها افتادند.

این پوشش حتی می تواند پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز را منعکس کرده و آنها را از سطح زمین حذف کند. این خنک کننده تابشی شفاف یا “TRC” از لایه های نازک متناوب دی اکسید سیلیکون، نیترید سیلیکون، اکسید آلومینیوم یا دی اکسید تیتانیوم تشکیل شده است. این لایه های متناوب در یک سر شیشه قرار می گیرند که توسط لایه های متیل سیلوکسان پوشانده شده است.

محققان توانستند نوع، چینش و ترکیب این لایه را با استفاده از یادگیری ماشینی بهینه کنند. این روکش نه تنها بر روی شیشه ساختمان ها، بلکه روی شیشه اتومبیل ها نیز قابل استفاده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم