پل بیا، رئیس جمهور کامرون چهلمین سال ریاست جمهوری را جشن گرفت

زمانی که پل بیا برای اولین بار سکان هدایت کامرون را به دست گرفت، رونالد ریگان در دومین سال ریاست جمهوری خود بود، مدونا هنوز به جدول نرسیده بود و اتحاد جماهیر شوروی هنوز نزدیک به یک دهه با فروپاشی فاصله داشت.

بیا که در 89 سالگی 40 سال در قدرت روز یکشنبه خواهد داشت، به لطف حکومت مشت آهنین و حمایت وفاداران در پست های کلیدی به یکی از باسابقه ترین رهبران جهان تبدیل شد.

پس از هفت سال نخست وزیری این کشور آفریقای مرکزی، در 6 نوامبر 1982 وارد کاخ ریاست جمهوری شد و از زمان استقلال از فرانسه در سال 1960 تنها دومین رئیس دولت شد.

تسلط چهار دهه او ادای احترام به مهارت های طناب زنی در کشوری است که با مشکلات اجتماعی، سیاسی و امنیتی مواجه است و با نابرابری اقتصادی دست و پنجه نرم می کند.

نام مستعار او در میان مردم عبارت است از “پوپل”، شکلی از پل، و “ابولاله” – گواهی بر مهارت او.

بیا در سال 1986 به یک روزنامه نگار گفت: “تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای یک ثانیه سر خود را از دست بدهید و کارتان تمام شده است.”

در اکتبر 2018، او برای هفتمین دوره متوالی پس از انتخاباتی که با اتهامات تقلب، مشارکت کم و خشونت جدایی طلبانه در مناطق انگلیسی زبان کامرون خدشه دار شد، برنده شد. وی با کسب 71.28 درصد آرا برنده اعلام شد.

پس از سقوط رابرت موگابه زیمبابوه در سال 2017، بیا پس از تئودورو اوبیانگ نگئما امباسوگو از گینه استوایی که در سال 1979 قدرت را به دست گرفت، مسن‌ترین رئیس‌جمهور آفریقا و طولانی‌ترین دوره خدمت او شد.

او در سال‌های اخیر همه مخالفان سیاسی و مسلحانه را سرکوب کرده است و انتقادات نادری از سوی سازمان ملل و پایتخت‌های غربی به دنبال داشته است.

>> سوالاتی در مورد حقوق بشر در کامرون در زمان دیدار مکرون

حضورهای عمومی او محدود به سخنرانی های تلویزیونی از پیش ضبط شده و پر زحمت است.

“سیستم” بیا

انتصاب وفاداران بیا در پست های کلیدی – رئیس مجلس ملی، رئیس ارتش و رئیس شرکت دولتی نفت و گاز از جمله آنها – به زیربنای حکومت طولانی او کمک کرده است.

ژاک فام ندونگو، وزیر آموزش عالی او، در سال 2011 گفت: “ما همه مخلوقات یا مخلوقات رئیس جمهور پل بیا هستیم.”

تیتوس ادزوآ، یکی از معتمدان سابق رئیس‌جمهور که بین سال‌های 1994 تا 1996 دبیرکل ریاست‌جمهوری بیا بود و در چندین نوبت پست‌های وزارتی را برعهده داشت، گفته است: “اگر بخواهید علیه بیا حرکت کنید، شکست خواهید خورد.”

او گفت که بیا با توجه به خلق و خوی و شایعات خود از خشونت و وحشت استفاده کرد تا همکاران خود را تحت سلطه خود درآورد و کل جمعیت را تحت سلطه خود درآورد.

ادزوآ در سال 1997 از سمت وزیر بهداشت استعفا داد تا در انتخابات شرکت کند. پس از آن دستگیر و متهم به سرقت شد و 17 سال را پشت میله های زندان گذراند.

موریس کامتو، که در انتخابات 2018 به بیا شکست خورد، سال بعد پس از اینکه گفت قربانی “تعطیل انتخاباتی” شده است، دستگیر شد. او به مدت 9 ماه در بازداشت بود و تنها پس از فشارهای بین المللی آزاد شد.

در غرب ناآرام انگلیسی‌زبان این کشور با اکثریت فرانسوی زبان، بیا سال‌ها درخواست‌های فدرالیسم را رد کرد.

کمپین انگلیسی زبان رادیکال شد و منجر به اعلام یک کشور مستقل در اکتبر 2017 شد — اقدامی که باعث سرکوب بیا شد. بر اساس تخمین ها، درگیری ها جان حدود 6000 نفر را گرفته و بیش از یک میلیون نفر را مجبور به ترک خانه های خود کرده است.

>> بحران نادیده گرفته شده در مناطق انگلیسی زبان کامرون

جدا از مردم

بیا که در سال 1933 به دنیا آمد، سومین فرزند خانواده 9 فرزندی بود، یک بار قبل از ثبت نام در دانشگاه نخبگان Sciences Po در پاریس، آموزش کشیش کاتولیک را گذراند. فرانسه یک متحد و سرمایه گذار خارجی بزرگ است.

یک منبع آگاه در یائونده گفت: “او یک کاتولیک پرشور است. او روابط خوبی با واتیکان دارد. اما اغلب با روحانیون مشورت می کند.”

دو سال پس از مرگ همسر اولش، ژان-ایرنه، بیا در سال 1994 با شانتال، پیشخدمت و مدل سابق که تقریباً 40 سال از او کوچکتر بود، ازدواج کرد که به خاطر مدل موهای پر زرق و برق و کفش های پاشنه بلندش مشهور است.

یک مقام امنیتی در یائونده گفت که او از یک کودتا در سال 1984 جان سالم به در برد که آثار روانی بر جای گذاشت.

این منبع گفت: “پیش از این، او در Yaounde بیرون می رفت، او به مردم نزدیک بود. اما فکر کنید — او ساعت ها در یک پناهگاه گیر کرده بود و وقتی بیرون آمد، آثار گلوله در اطراف وجود داشت.”

پس از آن، حضور بدون نسخه در انظار عمومی به امری نادر تبدیل شد و هنگامی که موکب بیا از خیابان های پایتخت عبور می کرد، ازدحام جمعیت دور نگه داشته شد.

غیبت های طولانی مدت او از کامرون، عمدتاً در سوئیس یا در روستای زادگاهش در جنوب کشورش، مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد (OCCRP)، کنسرسیومی از روزنامه‌نگاران تحقیقی، در سال 2018 دریافت که بیا «حداقل چهار سال و نیم از 35 سال (اولین) قدرت خود را در دیدارهای خصوصی» در خارج از کشور گذرانده است. هزینه تخمینی 65 میلیون دلار

(AFP)


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم