نیروهای سومالی به محاصره هتل مرگبار الشباب پایان دادند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

یک فرمانده امنیتی حوالی نیمه شب شنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که نیروهای سومالی به محاصره مرگبار جهادگران الشباب در هتلی در موگادیشو پایتخت که حدود 30 ساعت به طول انجامید، پایان دادند.

به گفته مقامات سومالی، از زمان حمله مسلحانه و بمب گذاری شده توسط شبه نظامیان وابسته به القاعده به هتل محبوب حیات در شامگاه جمعه، حداقل 21 غیرنظامی کشته و ده ها نفر زخمی شده اند.

این فرمانده که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری فرانسه گفت: «نیروهای امنیتی به محاصره پایان داده اند و افراد مسلح کشته شده اند، ما در یک ساعت گذشته هیچ تیراندازی از ساختمان نداشته ایم.

وی افزود که ساختمان هنوز باید از هرگونه مواد منفجره ای که ممکن است کار گذاشته شده باشد پاکسازی شود.

این حمله بزرگترین حمله در موگادیشو از زمان روی کار آمدن حسن شیخ محمد، رئیس جمهور جدید سومالی در ژوئن بود و بر چالش تلاش برای سرکوب قیام 15 ساله توسط این گروه شبه نظامی اسلام گرا تاکید کرد.

این هتل که مکانی محبوب برای مقامات دولتی است، پس از آن که نیروهای امنیتی آن را با سلاح های سنگین در اواخر روز شنبه در تلاش برای از بین بردن مهاجمانی که برای دومین شب متوالی در آنجا گیر کرده بودند، تخریب کردند.

شاهدان در حال تماشای این درام از پشت بام ساختمان دیگری گفتند که در طول بمباران توسط نیروهای امنیتی، شعله های آتش در هتل را دیدند که با انفجارهای شدید و تیراندازی گزارش شد.


هنگام شروع حمله، ده‌ها نفر به دام افتادند و اگرچه مقامات گفتند ده‌ها نفر از جمله کودکان نجات یافته‌اند، اما مشخص نیست که چه تعداد هنوز در هنگام پایان محاصره در داخل بودند.

الشباب که حملات مرگبار متعددی را در جنگ خود علیه دولت شکننده در کشور شاخ آفریقا انجام داده است، مسئولیت آن را بر عهده گرفته است.

مدیر بیمارستان اصلی ترومای موگادیشو، محمد عبدرحمن جاما، گفت که او در حال مداوا کردن حداقل 40 نفر از مجروحان حمله به هتل و حمله خمپاره ای جداگانه به منطقه ساحلی حمار جاجاب است.

کودکانی که در توالت پنهان شده بودند پیدا شدند

یک زن به نام حیات علی گفت که سه کودک چهار تا هفت ساله توسط نیروهای امنیتی که در یک توالت هتل مخفی شده بودند در حالت شوک پیدا شدند اما بعداً به خانواده های خود پیوستند.

یکی دیگر از بازماندگان به خبرگزاری فرانسه گفت که او و برخی از همکارانش قبل از نوشیدن چای در یکی از فضاهای باز هتل، هنگام شنیدن اولین انفجارها در روز جمعه، آغاز تعطیلات آخر هفته در این کشور عمدتاً مسلمان، نماز عصر را خوانده بودند.

حسین علی گفت: «من موفق شدم به سمت دروازه خروجی نزدیک و دور از افراد مسلح فرار کنم. افراد مسلح شروع به تیراندازی کردند و من صدای تیراندازی را از پشت سرم می شنیدم، اما به لطف خدا… موفق به فرار شدیم.

متحدان سومالی از جمله ایالات متحده، بریتانیا و ترکیه و همچنین سازمان ملل این حمله را به شدت محکوم کرده اند. ATMIS، نیروی اتحادیه آفریقا که وظیفه دارد به نیروهای سومالیایی کمک کند تا تا پایان سال 2024 مسئولیت اصلی امنیت را بر عهده بگیرند، همینطور.

وزارت امور خارجه آمریکا ضمن تاکید بر حمایت «پایدار» از تلاش‌های ضد تروریسم این کشور گفت: «ما از صمیم قلب تسلیت خود را به خانواده‌هایی که عزیزان خود را از دست داده‌اند ابراز می‌کنیم، برای مجروحان آرزوی بهبودی کامل داریم و از نیروهای امنیتی سومالی قدردانی می‌کنیم».

ATMIS “همبستگی” خود را با دولت سومالی ابراز کرد، در حالی که سفارت بریتانیا در موگادیشو گفت که این کشور “در کنار سومالی در مقابله با کسانی که به دنبال نابودی آنچه به دست آمده است” ایستاده است.

شاهدان از دست کم دو انفجار قوی در روز جمعه هنگام هجوم افراد مسلح به هتل خبر دادند. پلیس گفت که انفجار اولیه توسط یک بمب گذار انتحاری که به همراه افراد مسلح دیگر به زور وارد هتل شد، ایجاد شد.

به گفته شاهدان، انفجار دوم دقایقی بعد روی داد و با ورود امدادگران، نیروهای امنیتی و غیرنظامیان به محل حادثه، تلفات بیشتری بر جای گذاشت.

عبدیعزیز ابومصعب، سخنگوی الشباب، اوایل روز شنبه به رادیو اندلس این گروه گفت که نیروهای آن “تلفات سنگینی وارد کرده اند”.

در بیانیه خبرگزاری این گروه به نقل از گروه نظارتی اطلاعات SITE، جهادی ها مدعی شدند که در جریان محاصره گروگان هایی از جمله مقامات دولتی و امنیتی را به گروگان گرفته اند.

هنوز مذاکره نشده است

الشباب از زمان روی کار آمدن محمد، چندین حمله در سومالی انجام داده است و ماه گذشته حملاتی را در مرز اتیوپی انجام داد.

اوایل این هفته، ایالات متحده اعلام کرد که نیروهایش 13 عامل الشباب را در یک حمله هوایی کشته اند، آخرین مورد از زمانی که جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن دستور بازگرداندن حضور نیروهای آمریکایی در سومالی را صادر کرد و تصمیم سلف خود دونالد ترامپ را لغو کرد.

محمد ماه گذشته گفت که پایان دادن به شورش جهادی به چیزی بیش از یک رویکرد نظامی نیاز دارد، اما دولت او تنها زمانی با این گروه مذاکره خواهد کرد که زمان مناسب باشد.

الشباب در سال 2011 از موگادیشو بیرون رانده شد، اما همچنان بخش‌هایی از حومه شهر را تحت کنترل دارد و می‌تواند حملات مرگباری را انجام دهد که اغلب هتل‌ها و رستوران‌ها مورد حمله قرار می‌گیرند.

مرگبارترین حمله در اکتبر 2017 رخ داد که یک کامیون مملو از مواد منفجره در موگادیشو منفجر شد و 512 نفر را کشت.

(فرانسه 24 با خبرگزاری فرانسه)

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان