مجمع عمومی سازمان ملل متحد دسترسی به محیط زیست پاک و سالم را یک حق جهانی بشر اعلام کرده است

این قطعنامه، بر اساس متن مشابهی که سال گذشته توسط شورای حقوق بشر تصویب شد، از کشورها، سازمان‌های بین‌المللی و شرکت‌های تجاری می‌خواهد تا تلاش‌های خود را برای تضمین محیطی سالم برای همه افزایش دهند.

دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترش، از این تصمیم “تاریخی” استقبال کرد و گفت: این پیشرفت تاریخی نشان می دهد که کشورهای عضو می توانند در مبارزه جمعی علیه بحران سیاره ای سه گانه تغییرات آب و هوایی، از دست دادن تنوع زیستی و آلودگی گرد هم آیند.

وی در بیانیه‌ای که از سوی دفتر سخنگوی خود منتشر شد، گفت: «این قطعنامه به کاهش بی‌عدالتی‌های زیست‌محیطی، کاهش شکاف‌های حفاظتی و توانمندسازی مردم به‌ویژه افرادی که در موقعیت‌های آسیب‌پذیر هستند، از جمله مدافعان حقوق بشر محیط‌زیست، کودکان، جوانان، زنان و مردم بومی کمک خواهد کرد». .

او افزود که این تصمیم همچنین به کشورها کمک خواهد کرد تا اجرای تعهدات و تعهدات زیست محیطی و حقوق بشری خود را تسریع بخشند.

او گفت: «جامعه بین‌المللی این حق را به رسمیت شناخته و ما را به تحقق آن برای همه نزدیک‌تر کرده است».

گوترش تأکید کرد که با این حال، پذیرش قطعنامه «فقط آغاز است» و از کشورها خواست تا این حق تازه به رسمیت شناخته شده را «واقعیتی برای همه، در همه جا» تبدیل کنند.


فعالان جوان آب و هوا در تظاهرات کنفرانس آب و هوا COP26 در گلاسکو، اسکاتلند شرکت می کنند.

اخبار سازمان ملل/ لورا کوینونز

فعالان جوان آب و هوا در تظاهرات کنفرانس آب و هوا COP26 در گلاسکو، اسکاتلند شرکت می کنند.

اقدام فوری لازم است

میشل باشله کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز در بیانیه ای از تصمیم مجمع استقبال کرد. درخواست دبیرکل را تکرار کرد برای اقدام فوری برای اجرای آن.

«امروز یک لحظه تاریخی است، اما تنها تأیید حق ما برای داشتن محیط زیست سالم کافی نیست. قطعنامه مجمع عمومی بسیار واضح است: کشورها باید تعهدات بین المللی خود را اجرا کنند و تلاش های خود را برای تحقق آن افزایش دهند. همه ما از اثرات بسیار بدتری از بحران‌های زیست‌محیطی رنج می‌بریم، اگر هم‌اکنون برای جلوگیری از این بحران‌ها با یکدیگر همکاری نکنیم.»

خانم. باچله توضیح داد که اقدامات زیست محیطی مبتنی بر تعهدات حقوق بشر، حفاظ های حیاتی برای سیاست های اقتصادی و مدل های تجاری فراهم می کند.

«این به جای صرفاً سیاست اختیاری، بر اساس تعهدات قانونی برای اقدام تأکید دارد. او همچنین افزود که این کار موثرتر، مشروع و پایدارتر است.

قطعنامه ای برای کل سیاره

متنی که در ابتدا توسط کاستاریکا، مالدیو، مراکش، اسلوونی و سوئیس در ژوئن گذشته ارائه شد و اکنون توسط بیش از 100 کشور حمایت شده است، اشاره می‌کند که حق داشتن محیط زیست سالم با قوانین بین‌المللی موجود مرتبط است و تاکید می‌کند که ترویج آن مستلزم آن است. اجرای کامل موافقتنامه های چندجانبه زیست محیطی.

همچنین به رسمیت می شناسد که تأثیر تغییرات آب و هوایی، مدیریت و استفاده ناپایدار از منابع طبیعی، آلودگی هوا، زمین و آب، مدیریت نامناسب مواد شیمیایی و پسماندها و از بین رفتن تنوع زیستی ناشی از آن، بهره مندی از این حق را مختل می کند. و اینکه آسیب زیست محیطی پیامدهای منفی، چه مستقیم و چه غیرمستقیم، برای بهره مندی مؤثر از همه حقوق بشر دارد.

به گفته گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر و محیط زیست، آقای. دیوید بوید، تصمیم مجمع ماهیت قوانین بین المللی حقوق بشر را تغییر خواهد داد.

او اخیراً به UN News گفت: «دولت‌ها برای دهه‌ها وعده‌هایی برای پاکسازی محیط‌زیست و رسیدگی به وضعیت اضطراری آب‌وهوایی داده‌اند، اما داشتن حق داشتن محیط‌زیست سالم دیدگاه مردم را از «التماس» به درخواست از دولت‌ها برای اقدام تغییر می‌دهد.


تالاب یخچالی جوکولسارلون در ایسلند به طور طبیعی از آب ذوب شده یخبندان تشکیل شده است و دائماً در حال رشد است در حالی که بلوک‌های بزرگ یخ از یک یخچال در حال کوچک شدن خرد می‌شوند.

اخبار سازمان ملل/ لورا کوینونز

تالاب یخچالی جوکولسارلون در ایسلند به طور طبیعی از آب ذوب شده یخبندان تشکیل شده است و دائماً در حال رشد است در حالی که بلوک‌های بزرگ یخ از یک یخچال در حال کوچک شدن خرد می‌شوند.

پیروزی پنج دهه در حال ساخت

در سال 1972، کنفرانس سازمان ملل متحد در مورد محیط زیست در استکهلم، که با بیانیه تاریخی خود به پایان رسید، اولین کنفرانسی بود که مسائل زیست محیطی را در رأس نگرانی های بین المللی قرار داد و شروع گفتگو بین کشورهای صنعتی و در حال توسعه را در این زمینه آغاز کرد. بین رشد اقتصادی، آلودگی هوا، آب و اقیانوس، و رفاه مردم در سراسر جهان.

کشورهای عضو سازمان ملل متحد در آن زمان اعلام کردند که مردم حق اساسی برای داشتن “محیطی با کیفیتی که امکان زندگی با عزت و رفاه را فراهم می کند” دارند و خواستار اقدام ملموس و به رسمیت شناختن این حق شدند.

اکتبر گذشته، پس از چندین دهه کار توسط کشورهایی که در خط مقدم تغییرات آب و هوایی قرار داشتند، مانند مالدیو مجمع الجزایرو همچنین بیش از 1000 سازمان جامعه مدنی، شورای حقوق بشر سرانجام این حق را به رسمیت شناخت و از مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست تا همین کار را انجام دهد.

«از جای پایی در اعلامیه استکهلم 1972، این حق در قانون اساسی، قوانین ملی و موافقت‌نامه‌های منطقه‌ای ادغام شده است. اینگر اندرسن، رئیس محیط زیست سازمان ملل متحد، در بیانیه ای که پنجشنبه این هفته منتشر شد، توضیح داد که تصمیم امروز حق را به جایی که به آن تعلق دارد افزایش می دهد: به رسمیت شناختن جهانی.

به رسمیت شناختن حق محیط زیست سالم توسط این نهادهای سازمان ملل، اگرچه از نظر قانونی الزام آور نیست – به این معنی که کشورها تعهدی قانونی برای رعایت آنها ندارند – انتظار می رود که کاتالیزوری برای اقدام باشد و به مردم عادی قدرت دهد تا دولت های خود را مسئول بدانند.

«بنابراین، به رسمیت شناختن این حق، پیروزی است که باید آن را جشن بگیریم. از کشورهای عضو و هزاران سازمان جامعه مدنی و گروه های مردم بومی و ده ها هزار جوان که بی وقفه از این حق دفاع کردند تشکر می کنم. اما اکنون ما باید بر این پیروزی بنا کنیم و حق را اجرا کنیم. اندرسن افزود.


احیای زیستگاه های طبیعی می تواند به رفع بحران های آب و هوایی و تنوع زیستی کمک کند.

CIFOR/تری ساندرلند

احیای زیستگاه های طبیعی می تواند به رفع بحران های آب و هوایی و تنوع زیستی کمک کند.

پاسخ به بحران سه گانه

همانطور که دبیرکل سازمان ملل متحد اشاره کرد، حق به رسمیت شناخته شده برای مقابله با بحران سه گانه سیاره ای بسیار مهم خواهد بود.

این به سه تهدید زیست محیطی مرتبط به هم مرتبط که بشر در حال حاضر با آن مواجه است اشاره دارد: تغییرات آب و هوا، آلودگی و از دست دادن تنوع زیستی – که همه در متن قطعنامه ذکر شده است.

هر یک از این مسائل علل و آثار خاص خود را دارند و اگر می‌خواهیم آینده‌ای مناسب بر روی زمین داشته باشیم، باید حل شوند.

پیامدهای تغییرات آب و هوایی از طریق افزایش شدت و شدت خشکسالی، کمبود آب، آتش‌سوزی‌های جنگلی، افزایش سطح آب دریاها، سیل، ذوب شدن یخ‌های قطبی، طوفان‌های فاجعه‌بار و کاهش تنوع زیستی به طور فزاینده‌ای آشکار می‌شوند.

این در حالی است که طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO)، آلودگی هوا بزرگترین عامل بیماری و مرگ زودرس در جهان است و سالانه بیش از هفت میلیون نفر بر اثر آلودگی جان خود را از دست می دهند.

در نهایت، کاهش یا ناپدید شدن تنوع زیستی – که شامل حیوانات، گیاهان و اکوسیستم ها می شود – بر منابع غذایی، دسترسی به آب پاک و زندگی آن گونه که ما می شناسیم تأثیر می گذارد.

* کشورهایی که رای ممتنع دادند: چین، فدراسیون روسیه، بلاروس، کامبوج، ایران، سوریه، قرقیزستان و اتیوپی.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم