mehrkhbanner

صدر، روحانی عراقی از قوه قضائیه خواست پارلمان را تا پایان هفته آینده منحل کند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

مقتدی الصدر، روحانی قدرتمند شیعه عراقی روز چهارشنبه از قوه قضائیه این کشور خواست تا پارلمان را تا پایان هفته آینده منحل کند و تهدید کرد که اگر آنچه را که او می‌گوید انجام ندهد، عواقب نامشخصی خواهد داشت.

این رهبر پوپولیست طی دو هفته گذشته با فرمان دادن به هزاران نفر از پیروان خود برای هجوم و اشغال پارلمان، به تشدید تنش ها در عراق کمک کرده و از تشکیل دولت نزدیک به 10 ماه پس از انتخابات جلوگیری کرده است.

مخالفان سیاسی او که عمدتاً شیعیان مورد حمایت ایران هستند، از پذیرش خواسته‌های صدر امتناع کرده‌اند و این نگرانی از ناآرامی‌ها و خشونت‌های جدید در عراق خسته از درگیری را افزایش داده است.

صدر در بیانیه‌ای در حساب توییتر خود بدون اشاره به جزئیات گفت: قوه قضاییه باید تا پایان هفته آینده مجلس را منحل کند و در غیر این صورت، انقلابیون موضع دیگری اتخاذ خواهند کرد.

صدر پس از خروج نمایندگان خود از پارلمان در ماه ژوئن، خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام و تغییرات نامشخص در قانون اساسی شده است.

این عقب نشینی اعتراضی به شکست او در تشکیل دولت با وجود داشتن نزدیک به یک چهارم مجلس و داشتن متحدان کافی برای تشکیل بیش از نیمی از مجلس بود.

صدر احزاب همسو با ایران را مقصر تشکیل دولت ناموفق می داند و آنها را به فساد متهم می کند، اما پیروان او برخی از بدترین ادارات دولتی را نیز کنترل می کنند.

(رویترز)

Dale Mckee

سازمان دهنده Wannabe. معتاد اینترنت متعصب زامبی. علاقه مندان به شبکه های اجتماعی. دانش پژوه مواد غذایی

تماس با ما