mehrkhbanner

روز جهانی پنبه بر نقش الیاف در بافت توسعه اقتصادی اجتماعی تمرکز دارد

تخمین زده می شود که 100 میلیون کشاورز خانوادگی در 80 کشور به طور مستقیم به صنعت پنبه وابسته هستند که زنان در آن نقش کلیدی دارند.

پنبه از اقتصاد بسیاری از کشورهای کم درآمد و در حال ظهور حمایت می کند.

به گفته فائو، سال گذشته حدود 50 میلیارد دلار به حمایت اقتصادی آنها و 20 میلیارد دلار در تجارت جهانی کمک کرد.

علاوه بر این، نقش مهمی در توسعه اجتماعی و اقتصادی، تجارت بین‌المللی و کاهش فقر ایفا می‌کند و به دستور کار 2030 برای توسعه پایدار و اهداف توسعه پایدار (SDGs) کمک می‌کند.

از نظر فرهنگی مهم است

اهمیت فرهنگی پنبه که ریشه در قلب تمدن بشری دارد، توسط مجمع عمومی در آگوست 2021 به رسمیت شناخته شد، زمانی که 7 اکتبر هر سال به عنوان روز جهانی پنبه اعلام شد.

این مهمترین الیاف طبیعی است که روزانه در پوشاک و اثاثیه منزل استفاده می شود و منبع مهمی از درآمد صادراتی برای برخی از فقیرترین کشورهای جهان است.

چالش ها فراوان است

این روز بر نیاز به یک بخش پنبه پایدار تأکید می کند که تولید، تغذیه، محیط زیست و زندگی را افزایش می دهد و هیچ کس را پشت سر نمی گذارد.

با این حال، نوسانات قیمت بازار، تغییرات آب و هوایی، آفات، بیماری ها، کووید، و کندی اقتصاد جهانی از جمله مسائلی هستند که در حال حاضر این بخش را به چالش می کشند.

علاوه بر این، پنبه با تعدادی ابهامات در دو طرف تولید و تقاضا مواجه است که برای تحقق بخشیدن به پتانسیل کامل خود در حمایت از رشد اقتصادی و توسعه پایدار، باید به درستی مورد توجه قرار گیرد.

سرمایه گذاری بیشتر برای گسترش بخش فراتر از تولید پنبه خام و ایجاد فرصت های درآمدی جدید، به ویژه برای کشاورزان، از طریق افزودن ارزش بیشتر به الیاف پنبه و توسعه محصولات جانبی از سایر بخش های کارخانه پنبه مورد نیاز است.

تولید پنبه علیرغم شرایط تجاری اغلب چالش برانگیز، سهم قابل توجهی در اقتصاد مالی دارد.

© FAO/Swiatoslaw Wojtkowiak

تولید پنبه علیرغم شرایط تجاری اغلب چالش برانگیز، سهم قابل توجهی در اقتصاد مالی دارد.

عجایب پنبه

  • پنبه اشتغال و درآمد میلیون ها خرده مالک، کارگر و خانواده های آنها را فراهم می کند.

  • این منبع مهم درآمد ارزی برای کشورهای کم درآمد است.

  • و راهی برای رسیدگی به نگرانی های توسعه گسترده تر برای توانمندسازی زنان و تقویت اشتغال جوانان ارائه می دهد.

بالا رفتن

آژانس های سازمان ملل متحد در راستای ماموریت بهینه سازی تولید و بهبود ظرفیت های فرآوری محلی و همچنین بحث در مورد اصلاحات مورد نیاز برای رفع موانع تجاری و نابرابری های بالای تولیدکنندگان پنبه در کشورهای در حال توسعه کار کرده اند.این تلاش ها از طریق ابتکار پنبه به سال 2003 برمی گردد.

و فائو مدتهاست که به کشورهای در حال توسعه حمایت فنی و سیاسی برای افزایش بهره وری و ایجاد فرصت های بیشتر در زنجیره ارزش پنبه ارائه کرده است.

Boubaker Ben Belhassen، مدیر بخش بازار و تجارت فائو یادآور شد که هدف از جشن جهانی ” جلب توجه به صدها میلیون نفر در سراسر جهان است که امرار معاش خود را از طریق زنجیره ارزش پنبه به دست می آورند” و بر مشارکت این بخش تاکید می کند. به توسعه

رشد فیبر

  • فن‌آوری‌ها و منابع نوآورانه برای اطمینان از ماندگاری و پایداری بخش حیاتی هستند.

  • سرمایه گذاری برای گسترش بخش و ایجاد فرصت های درآمدی جدید با توسعه محصولات جانبی از سایر بخش های کارخانه پنبه مورد نیاز است.

  • یک سیستم باز، منصفانه، قابل پیش بینی و شفاف بین المللی تجارت پنبه کلید حمایت از صدها میلیون نفر از مردم آسیب پذیر است.

  • اقدامات حمایتی داخلی برای جلوگیری از ایجاد اختلال در تجارت و سایر انحرافات بازار از مزیت های آزادسازی تجاری بسیار مهم است.

Hayden Phillips

عاشق قهوه بی عذرخواهی یک تمرین‌کننده اینترنتی متواضع. دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما